Widok z Pachołka, fot. hostelblog.pl

Pora roku sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz. Jednym z ciekawych pomysłów na spacer jest odwiedzenie punktów widokowych. Wybraliśmy kilka propozycji w Trójmieście, które warto odwiedzić.

Poniżej prezentujemy listę 9 punktów, z których możemy spojrzeć na Trójmiasto z góry:

1. Pachołek w Oliwie

Jednym z dobrze znanych mieszkańcom gdańskiej Oliwy punktów widokowych jest z pewnością Pachołek. Stalowa konstrukcja o wysokości 15 metrów może zaskoczyć niejednego spacerowicza w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Jest zlokalizowana na wzgórzu, około 100 m n.p.m. i rozpościera się z niej widok na Zatokę Gdańską, Dolny Taras Gdańska i Lasy Oliwskie.

Żeby dotrzeć na Pachołek, trzeba pokonać schody znajdujące się od ul. Spacerowej lub przejść leśną drogą od ul. Tatrzańskiej. Wejście na wieżę widokową jest bezpłatne i ogólnodostępne przez cały rok.

2. Wieża widokowa w gdyńskich Kolibkach

Wieża widokowa w Kolibkach jest efektem współpracy miasta z operatorem sieci komórkowej Orange. Od 2007 roku pełni rolę nadajnika telekomunikacyjnego, ale w sezonie – od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 8 do 18 jest udostępniana zwiedzającym. Chociaż konstrukcja jest dozorowana, to wstęp jest bezpłatny.

Z punktu widokowego w gdyńskich Kolibkach możemy podziwiać Zatokę Gdańską, Sopot, a także fragmenty Gdańska i Gdyni.

Najbardziej komfortowe dojście do wieży w Kolibkach znajduje się od ul. Spółdzielczej i wiedzie przez niewielką polanę. Znacznie dłuższą i trudniejszą drogą jest czarny szlak “Do Wieży Kolibkowskiej”, który rozpoczyna się Sopocie Kamiennym Potoku w pobliżu przystanku SKM – po zachodniej stronie torów. Ten szlak biegnie ulicami: Łowicką, Mazowiecką do Swelini, Bernadowską oraz mija nową zabudowę mieszkalną i kilka domów jednorodzinnych aż skręca w lewo na gruntową drogę i prowadzi w las.

3. Wieża widokowa na Górze Donas

Góra Donas jest największym wzniesieniem w Gdyni i całym Trójmieście. Znajduje się bowiem 205 m n.p.m. –  to najwyższe wzniesienie Gdyni i zarazem Trójmiasta. Na szczycie góry została zbudowana wieża widokowa, która podobnie jak w przypadku wieży w Kolibkach, pełni zarówno funkcję nadajnika sieci komórkowej, jak i punktu widokowego.

Z wieży roztacza się widok na gdyńską Dąbrowę oraz zabudowania na terenie Chwarzna-Wiczlina. Żeby się tam dostać, trzeba podążać leśnymi drogami od ul. Miętowej.

Góra Donas w Gdyni, fot. polskieszlaki.pl

4. Góra Gradowa

Obiektem, z którego możemy podziwiać ciekawe widoki jest także Góra Gradowa znajdująca się na terenie dawnego Bastionu Jerozolimskiego. Zlokalizowany w centralnej części Gdańska punkt widokowy ma 54 metry wysokości i zapewnia świetne widoki na Gdańsk. Wstęp jest ogólnodostępny.

5. Kozacza Góra na Ujeścisku

Kozacza Góra, nazywana także Górą Kozaków, stała się lepiej znana okolicznym mieszkańcom w chwili wybudowania wieży widokowej. Jej konstrukcja sięga 17 metrów.

Z wieży widokowej rozpościera się widok na południowe dzielnice Gdańska, a także na węzeł komunikacyjny Łostowice Świętokrzyska. Kozacza Góra jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok w dzień i nocą. Na górnej platformie w tym samym czasie może przebywać maksymalnie 25 osób.

Na Kozaczą Górę najlepiej dotrzeć pieszo, leśnymi alejkami od strony ul. Kaliskiej oraz Drużyn Strzeleckich lub od pętli tramwajowo-autobusowej przy skrzyżowaniu z ul. Świętokrzyskiej z al. Havla.

6. Wieża Bazyliki Mariackiej

Dobrze znanym punktem obserwacyjnym w centrum Gdańska jest wieża Bazyliki Mariackiej, która umożliwia podziwianie Głównego Miasta z wysokości około 80 metrów. Po przejściu 412 schodów możemy jednak podziwiać nie tylko najznamienitsze zabytki Gdańska, ale i całą Zatokę Gdańską łącznie z Helem.

7. Wieża w Ratuszu Głównego Miasta

Również w ścisłym centrum Gdańska znajduje się wieża w Ratuszu Głównego Miasta. Tam z wysokości około 50 metrów możemy spoglądać na historyczne zabudowania.

8. Taras widokowy ECS

Również w centrum Gdańska znajduje się taras widokowy na szczycie Europejskiego Centrum Solidarności. Z wysokości około 25 metrów roztacza się widok na Stare i Główne miasto oraz Stocznię Gdańską.

Sam budynek znajduje się przy przy historycznej bramie nr 2 na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, a taras na szóstym piętrze obiektu. Punkt widokowy jest czynny od 1 maja do 30 września w godzinach od 10.00 do 20.00. Wstęp jest bezpłatny.

9. Wieża ciśnień Sobieszewo

Trochę dalej od centrum Gdańska, na Wyspie Sobieszewskiej, na szczycie zbiornika Kazimierz, który zabezpiecza dostawy wody pitnej dla okolicy, znajduje się punkt widokowy. Z 45 m wysokości i 10 metrów nad koronami najwyższych drzew możemy podziwiać Zatokę Gdańską i samą Wyspę Sobieszewską.

Wejście odbywa się w grupach i jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji.

https://youtu.be/Rzj2H09wKB0

Niektóre z punktów widokowych są znane wyłącznie mieszkańcom, inne odwiedzane są także przez turystów. Niezależnie od tego, który z nich postanowimy odwiedzić, z pewnością będziemy mogli podziwiać wspaniałe widoki na okolicę.