Jesienią znacznie więcej przebywamy w domu, mamy mniej towarzyskich planów, więc wolny czas można przeznaczyć na rozwijanie swoich umiejętności. Postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób możemy zadbać o własny rozwój.

Sezon urlopów dawno minął. Warto więc wykorzystać jesienne popołudnia i wieczory na doskonalenie umiejętności, dzięki którym staniemy się lepsi w różnych dziedzinach. Poniżej przedstawiamy 6 pomysłów, które pomogą zadbać o samorozwój:

1. Nauka języków

Do tego, że znajomość języków obcych przydaje się na każdym kroku, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ich nauka może opierać się na kursach oferowanych przez szkoły językowe lub prywatnych nauczycieli. W czasie pandemii na popularności zyskały kursy online, które pozwalają udoskonalać swoje umiejętności bez wychodzenia z domu. Nie jest to jednak jedyny sposób na szlifowanie języka. W dobie internetu, nie musimy kupować obcojęzycznych czasopism czy książek, żeby mieć z nim kontakt. Wystarczy znaleźć artykuł na zagranicznym portalu, posłuchać obcojęzycznych podcastów czy obejrzeć film. Zwolennikom aktywnej nauki z pewnością spodobają się aplikacje na smartfony ułatwiające poznawanie słów z danego języka.

2. Kursy online

W sieci możemy znaleźć także wiele darmowych lub płatnych kursów, które pomogą nam w poznaniu lub doszlifowaniu różnych umiejętności. Nauka zarządzania finansami, przedsiębiorczości, marketingu to tylko jedne z przykładów takich kursów. W ostatnich latach na popularności zyskują m.in. kursy cukiernicze i kulinarne online, warsztaty artystyczne, m.in. z tworzenia biżuterii czy lasów w słojach. Oferta jest naprawdę zróżnicowana – możemy znaleźć propozycję adekwatną do swoich zainteresowań.

3. Filmy instruktażowe

Nie tylko kursy online, ale również filmy instruktażowe pozwalają na nabywanie nowych umiejętności, ale też doskonalenie tych, które są dla nas ważne. Nawet kilkanaście minut dziennie wystarczy by udoskonalić przepis kulinarny, poćwiczyć umiejętności malarskie czy rysowanie.

4. Joga i mindfulness

Joga jest procesem, który pomaga w utrzymywaniu życiowej równowagi i umożliwia osiągnięcie kontroli nad wszystkimi stanami naszej świadomości. Opiera się na samodyscyplinie i samodoskonaleniu, dzięki którym możemy poznać swoją naturę i żyć w zgodzie z nią. Mindfulness jest z kolei treningiem uważności, który polega na ćwiczeniu umysłu pozwalającym na skupieniu się na konkretnych emocjach. Pomaga radzić sobie ze stresem i złymi emocjami, a w konsekwencji, lepsze poznanie samego siebie i opanowane zachowanie.

5. Czytanie książek

Czytanie jest bardzo istotne w kontekście naszego rozwoju. Nie chodzi tylko o to, że jest napisanych wiele intersujących materiałów takich jak książki, raporty czy artykuły, które przedstawiają skuteczne techniki pracy nad samym sobą. Poddając się lekturze możemy przemieniać swoją świadomość. Odpowiednie nastawienie do tej czynności pozwala nam niejako „wejść w skórę” autora i poznać jego punkt postrzegania świata, a także przemienia naszą świadomość.

Co ważne, nie musimy czytać książek o rozwoju osobistym, żeby faktycznie się rozwijać. Niezależnie od tego, jakie książki lubimy, ich czytanie przynosi wiele korzyści: pobudza kreatywność, pozwala na poznawanie świata, poszerza horyzonty.

6. Świadome planowanie przyszłości

W momencie kiedy planujemy zacząć naukę czegokolwiek, warto zastanowić się, jak wyobrażamy sobie naszą przyszłość. Dzięki określeniu celu, nie tylko łatwiej będzie zaplanować czas, jaki chcemy poświęcić na daną czynność, ale i będziemy mogli świadomie kierować swoim życiem. Jeśli mamy trudności z określeniem tego samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy coacha.

Niezależnie od tego jacy jesteśmy i jakie mamy cele, warto zwrócić uwagę na to, jak w prosty sposób pracować nad sobą i udoskonalać swoje umiejętności.