Trwająca pandemia koronawirusa sprawia, że znacznie więcej przebywamy w mieszkaniach. Wbrew pozorom spędzanie czasu w domowym zaciszu nie musi być nudne lub bezproduktywne. Podpowiadamy jak można efektywnie wykorzystać wolne chwile bez wychodzenia na zewnątrz.

Domowe aktywności nie muszą ograniczać się do oglądania seriali czy filmów lub grania na konsoli. Jest jeszcze wiele ciekawych czynności, na które z reguły brakuje nam czasu. Konieczność przebywania w mieszkaniach może stać się okazją do nadrobienia zaległości. Poniżej prezentujemy sześć propozycji.

1. Plany na przyszłość

W codziennym zabieganiu wielokrotnie brakuje nam chwili na zastanowienie się nad długoterminowymi planami. Izolacja społeczna może być dobrym czasem na przemyślenie swojej przyszłości, marzeń i priorytetów. To moment, w którym możemy się zatrzymać i zastanowić nad naszym życiem, ścieżką zawodową czy priorytetami. Jeśli dodatkowo spiszemy listę celów i marzeń, może się okazać, że czas spędzony w domu okaże się niezwykle inspirujący i motywujący do działania.

2. Poprawa nawyków żywieniowych lub domowy kurs gotowania

Nieregularnie spożywane posiłki, niezdrowe jedzenie czy brak nawyku picia wody to tylko jedne z żywieniowych grzechów, które zdarza się popełniać każdemu z nas. Chociaż wypracowanie właściwych nawyków wymaga czasu, to przebywanie w domowym zaciszu stwarza do tego idealne warunki. Dodatkowo, jeśli gotowanie było dotychczas naszą słabą stroną, to właśnie teraz możemy pokusić się o czytanie książek kucharskich, skorzystanie z internetowych przepisów na domowe obiady czy nawet odbycie kursu gotowania online.

3. Wypracowanie lepszej sylwetki

Zamknięte kluby fitness, siłownie zewnętrzne, baseny i ośrodki sportowe dla wielu osób mogą stać się powodem do ograniczenia aktywności fizycznej. Warto jednak zauważyć, że w miejsce nieczynnych obiektów, pojawiły się nowe propozycje na wypracowanie lepszej sylwetki. Przykładem mogą być treningi publikowane przez Calypso na kanale You Tube, treningi publikowane przez trenerów personalnych na ich stronach sportowych lub na Facebooku, zajęcia tańca na platformach internetowych szkół tańca. Z taką propozycją wychodzą również trójmiejskie szkoły tańca takie jak m.in.: SoSalsa Solidarity of Salsa, Dance Atelier czy Salsa Kings. Jeśli wypracowanie sylwetki nie jest wystarczającą motywacją do podjęcia aktywności fizycznej w domu, pomyślmy o korzyściach płynących z lepszej kondycji czy endorfin, które daje nam ruch.

4. Projekty DIY i drobne zmiany we wnętrzu

Ręcznie wykonywane ozdoby do domu, szycie poduszek i renowacja mebli to jedne z elementów wyposażenia wnętrza, które możemy wykonać samodzielnie. Projekty DIY przynoszą nie tylko satysfakcję, ale mogą też odmienić nasze mieszkanie.

5. Pielęgnowanie wspomnień

Mnóstwo nieuporządkowanych zdjęć w formie cyfrowej czeka na wywołanie? Co jakiś czas przypominacie sobie, że mieliście uporządkować fotografie w albumach albo wyselekcjonować najlepsze zdjęcia z wakacji i je wywołać? Jeśli tak, to izolacja społeczna jest najlepszą okazją do uporządkowania wspomnień.

Ze zdjęć w formie cyfrowej możemy stworzyć fotoksiążkę i umieścić ją w domowym zbiorze lub podarować najbliższym jako prezent. Te fotografie, które budzą najlepsze wspomnienia mogą zostać oprawione w ramki lub umieszczone w stylowym albumie. Możliwości jest kilka – to od nas zależy, w jaki sposób będziemy pielęgnować minione chwile.

6. Porządki w szafie i tworzenie ciekawych stylizacji
Chociaż porządkowanie szafy w pierwszej chwili może nie budzić pozytywnych skojarzeń, to przegląd ubrań i tworzenie nowych stylizacji brzmi znacznie bardziej zachęcająco. Często zapominamy o zawartości szafy.. Zrobienie porządku w szafie i wybór kilku zestawów z pewnością pomoże nam lepiej przygotować się na czas, kiedy będziemy mogli częściej wychodzić z domu.

Planowanie przyszłości, poprawa nawyków żywieniowych lub nauka gotowania, praca nad lepszą sylwetką, projekty DIY, wywoływanie najciekawszych fotografii czy tworzenie stylizacji z ubrań, które znajdują się w szafie – niezależnie od tego, które z tych czynności staną się sposobem na wypełnienie wolnych dni, na pewno spędzimy czas przyjemnie i produktywnie.