Po długich i chłodnych miesiącach w końcu przyszła wiosna. Temperatura z dnia na dzień jest coraz wyższa, dni coraz dłuższe, a słońce nie musi się już przedzierać przez grube warstwy chmur. Wiosenna aura sprzyja powrotowi do aktywności na świeżym powietrzu, o którą zimą jest trudno. Długie spacery, przejażdżki rowerowe czy zewnętrzna siłownia – możliwości jest wiele. Poniżej znajdziesz 5 propozycji ciekawych sportów, których warto spróbować wiosną.
Bieganie po ścieżce, lesie i piasku
Bardzo oczywisty wybór dla wielu zmęczonych jesienną i zimową pogodą amatorów sportu. Według danych Instytut Badań Rynkowych i Społecznych zebranych wspólnie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, aż 22 proc. Polaków wybiera bieganie jako formę aktywności. Warto do nich dołączyć, szczególnie wiosną, gdy odkrywamy w sobie dodatkowe pokłady energii. Ta pora roku sprzyja też poznawaniu nowych ścieżek i cieszeniu się otaczającą nas przyrodą. Warto wykorzystać najbliższe tereny i szukać tras, które urozmaicą codzienny wysiłek. Jeżeli mamy taką możliwość wybierajmy leśne lub polne ścieżki, których nierówności zmuszają nasze mięśnie do bardziej wytężonej pracy i angażują je w większym stopniu. Szczęściarze z dostępem do morza nie mogą nie skorzystać z szerokich, piaszczystych plaż idealnych na trening z dodatkiem relaksującego szumu fal i powiewu bryzy morskiej.
Regularny jogging poprawia kondycję, dobrze wpływa na pracę całego organizmu, szczególnie na serce i cały układ krwionośny oraz pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów, a potreningowy wyrzut endorfiny poprawia samopoczucie.
Nordic Walking nie tylko dla seniorów
Spokojniejsza alternatywa dla biegania, która robi furorę wśród seniorów, choć ta forma aktywności przeznaczona jest dla osób w każdym wieku. Nordic walking to sport mobilizujący wiele mięśni przy równoczesnym odciążeniu stawów i kręgosłupa. Marsz z kijkami ma jednak o wiele więcej zalet. Poprawna technika umożliwia zaangażowanie nawet 90 proc. mięśni, co przekłada się na poprawę ogólnej kondycji organizmu, lepsze ukrwienie i wzmocnienie mięśni. Regularne treningi wspomagają również odchudzanie. Spacer z kijami pozwala spalić nawet 440 kcal w ciągu godziny. Dla porównania, podczas godzinnego szybkiego marszu spalamy ok 310 kcal.
Przed rozpoczęciem przygody z tą aktywnością warto poznać poprawną technikę oraz dobrać odpowiedni sprzęt. To pozwoli na wykorzystanie w 100 proc. możliwości jakie daje ten sport
i spróbowanie swoich sił w rywalizacji z innymi sportowcami. Popularność nordic walking sprawia, że wiosną i latem bardzo łatwo znaleźć w swojej okolicy zawody w tej dyscyplinie. Wybór dostępnych dystansów jest bardzo duży i każdy z pewnością dobierze odległość do swoich umiejętności i kondycji. Początkujący mogą zacząć od 5 km, a zaawansowani zdecydować się nawet na maraton z kijami!
Rolki inaczej niż zwykle
To świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Wiosną w parkach aż roi się od rolkarzy, co tylko potwierdza, że ten sport jest idealny na ciepłe dni. Jazda na rolkach pomaga się odstresować, poprawia kondycję oraz rozwija mięśnie, szczególnie nóg i pośladków oraz daje mnóstwo pozytywnej energii. Nabranie wprawy w tym sporcie wymaga trochę czasu oraz ćwiczeń, jednak nie warto zrażać się po pierwszym treningu. Jeżeli opanowałeś już podstawy, postaw w tym sezonie na coś nowego.
Bardziej zaawansowani w jeździe mogą spróbować slalomu na rolkach albo treningów na skateparku. Coraz popularniejsza staje się również jazda agresywna, potocznie nazywana jazdą wyczynową. Polega na wykorzystywaniu zurbanizowanej architektury miasta (schody, murki) lub specjalnie przygotowanych do tego miejsc do wykonywania skoków, trików czy akrobacji. Rolkarze wybierający tę formę jazdy zgodnie twierdzą, że jest to idealny sposób na przełamywanie swoich barier i pokonywanie słabości.
Ćwiczenia w plenerze
Skoro siłownie i sale treningowe pozostają zamknięte, a piękna pogoda cieszy coraz częściej, warto poćwiczyć na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna w plenerze jest coraz popularniejsza, a możliwości coraz więcej, dlatego każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. W wielu miastach, nie tylko tych największych, organizowane są otwarte treningi funkcjonalne, jogi czy fitness. Wiele osób ma w najbliższej okolicy dostęp do siłowni zewnętrznych, gdzie można zaaranżować trening na profesjonalnych maszynach. Warto też pamiętać, że do wykonania ćwiczeń nie są one niezbędne. Wiosną można postawić na street workout, czyli trening z wykorzystaniem infrastruktury znajdującej się w parku czy na skwerze. Z małą pomocą Internetu lub doświadczonego znajomego możemy zastąpić profesjonalne maszyny ławką, schodami czy murkiem.
Rower nie tylko na spokojne przejażdżki
Wiosna to idealny moment na odkurzenie zapomnianego roweru lub zakup nowego jednośladu. Bez względu na to, czy wolisz szybką czy rekreacyjną jazdę, w mieście czy w lesie przejażdżki rowerowe są dobre dla ciała i umysłu. Ta forma aktywności nie wymaga szczególnych umiejętności ani świetnej kondycji. Łatwo jest dostosować wysiłek do własnych możliwości, by zwiększać go stopniowo wraz z polepszającą się formą.
Treningi rowerowe zwiększają wydolność organizmu, pozytywnie wpływają na profilaktykę chorób układu krążenia, co obniża ryzyko zachorowania na miażdżycę, udar czy zawał. Aby urozmaicić sobie tegoroczny sezon rowerowy warto zainteresować się MTB. Jazda poza wygodnymi, wyznaczonymi trasami rowerowymi może być o wiele bardziej ekscytująca i dawać więcej satysfakcji. Ten rodzaj jazdy kojarzy się głównie z górami, jednak nie jest zarezerwowany tylko dla mieszkańców górskich okolic. Warto poszukać w swojej okolicy ciekawych, urozmaiconych terenów i odkrywać je na dwóch kołach.
Możliwości na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu jest tak wiele, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wiosenne i letnie miesiące nie trwają wiecznie, więc nie warto czekać i wykorzystać ten czas maksymalnie.
Dodaj komentarz