Lato w pełni! Na ten czas wielu z nas czekało z utęsknieniem. Jeżeli wciąż wypatrujesz urlopu lub Twój wakacyjny wyjazd już minął, nic straconego. Wykorzystaj pozostałe letnie tygodnie i spędź najlepsze chwile w Trójmieście. Atrakcji jest wiele, sprawdź nasze propozycje na przyjemne zajęcia, którym możesz oddać się po pracy lub w weekend.

Mało kto może pozwolić sobie na wakacje dłuższe niż dwa tygodnie, a niektórzy muszą zadowolić się jeszcze krótszymi wyjazdami. Warto jednak korzystać z letnich dni maksymalnie, nawet jeśli nie mamy możliwości wyjazdu z miasta. Oto jak można spędzić letnie popołudnia i wieczory w Trójmieście i świetnie się bawić.

 

  1. Obejrzyj film z widokiem

Najlepsza opcja na ciepły, letni wieczór dla każdego kinomaniaka to obejrzenie filmu „pod chmurką”. Organizatorzy takich wydarzeń dbają nie tylko o jak najciekawszy filmowy repertuar, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, ale również o formę filmowych spotkań na świeżym powietrzu.

W Trójmieście nie brakuje tego typu atrakcji i wybierać możemy zarówno spośród plenerowych kin w centrum miasta, np. Kino na 100czni lub Kino Teatru Szekspirowskiego z widokiem na dachy gdańskiego Głównego Miasta, jak i wydarzeń organizowanych bliżej natury, np. na plaży w gdyńskim Orłowie.

Ciekawe może okazać się również wybranie się na wieczór filmowy na gdańskie Stogi. Kino Letnie na Stogach umożliwia obejrzenie filmów z bardzo szerokiego repertuaru w towarzystwie szumu fal z charakterystycznym dla Gdańska i dzielnicy Stogi portowym krajobrazem w tle i widokiem na największy bałtycki terminal kontenerowy DCT Gdańsk.

Projekcje najczęściej rozpoczynają się około godziny 21, gdy zrobi się wystarczająco ciemno. Warto zabrać ze sobą ciepłą bluzę lub koc i poduszkę, by wygodnie rozsiąść się w leżaku i delektować filmową ucztą.

 

  1. Popatrz w gwiazdy

Kolejny pomysł na spędzenie wieczoru na świeżym powietrzu, nie tylko dla amatorów astronomii. Lipiec i sierpień to miesiące obfitujące w zjawisko tzw. spadających gwiazd. W rzeczywistości są to Perseidy, czyli drobinki wielkości ziarenek piasku, które docierając do ziemskiej atmosfery spalają się w niej i tworzą charakterystyczne ślady.

„Spadające gwiazdy” możemy oglądać od lipca do września, jednak apogeum tego zjawiska przypada na połowę sierpnia. Najlepiej widoczne są w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia, a w tzw. noc spadających gwiazd – 13 sierpnia możemy zobaczyć ich nawet 100 na godzinę. Do obserwacji nie potrzebujemy teleskopów, wystarczy ułożyć się wygodnie na leżaku lub kocu i patrzeć w niebo. Oglądając Perseidy najlepiej skupić się na północno-wschodnim horyzoncie.

Obserwacja zjawiska będzie najbardziej owocna w słabo oświetlonych miejscach. W szukaniu takich pomoże mapa lightpolluttion, która wskazuje najbardziej i najmniej oświetlone obszary. W sąsiednich powiatach wejherowskim i puckim do drugiej grupy należą, m.in. okolice Dębek, Helu, Choczewa czy Wierzchucina. Warto więc wybrać np. jedną z tamtejszych plaż. Jeżeli jednak nie mamy możliwości opuszczenia miasta  najlepiej udać się na dużą polankę, leśny punkt widokowy, np. wieżę w Kolibkach lub Pachołek albo wybrać się na Górę Gradową.

 

  1. Zobacz Trójmiasto z nowej perspektywy – punkty widokowe

Stoczniowe zabudowania, ruchliwe centrum, a w oddali plaże i morze czy dachy urokliwych kamienic Starego Miasta – tak rysują się obrazy widziane z licznych punktów widokowych w Trójmieście. Choć wchodzenie na nie może wiązać się z delikatną zadyszką, wspaniałe widoki z pewnością zrekompensują wysiłek. W Gdyni, Sopocie i Gdańsku możemy wybierać spośród wielu atrakcyjnych lokalizacji, zarówno jeśli zależy nam na miejscach na łonie natury, jak i tych bliżej cywilizacji.

W Gdyni warto wybrać się na  28-metrową wieżę widokową w Kolibkach, z której, dzięki usytuowaniu na wzgórzu, możemy obserwować Trójmiasto z ponad 100 m. n.p.m.  Leśne ścieżki zaprowadzą również na najwyższe gdyńskie wzniesienie – Górę Donas, z którego obejrzycie Trójmiasto z tarasu widokowego. Jeśli nie chcecie oddalać się od centrum, wejdźcie na Kamienną Górę, by zobaczyć Skwer Kościuszki, port jachtowy i Zatokę Gdańską. Na 52-metrowe wzniesienie można wjechać również kolejką.

W Sopocie warto wejść na Łysą Górę, z której zobaczycie m.in. zatokę. W Gdańsku wspaniałe widoki można oglądać, np. z wieży Bazyliki Mariackiej, najwyższej na świecie ceglanej świątyni. Z 80-metrowej wieży rozpościera się widok na Ratusz, Trakt Królewski, inne zabytki Gdańska oraz Zatokę Gdańską, Gdynię, Sopot i Hel. Nie odchodząc daleko, tuż nad Motławą można udać się na koło widokowe. Przejażdżka nim umożliwia zobaczenie nie tylko sąsiadującej starówki, ale również stadionu, stoczni, wzgórza morenowego oraz Helu.  W gdańskiej Oliwie warto udać się za to na Pachołek. Wzgórze wznosi się na wysokość 107 metrów, a na jego szczycie znajduje się wieża widokowa licząca 15 m. Można z niej dostrzec Oliwę, Żabiankę, Przymorze i Wrzeszcz oraz Zatokę Gdańską.

Trójmiasto obfituje w piękne widoki, a punktów, z których można je podziwiać jest o wiele więcej.

 

  1. Wciel się w turystę we własnym mieście

Zazwyczaj przed wyjazdem do innej miejscowości sprawdzamy wnikliwie wszystkie najciekawsze atrakcje turystyczne. Warto w lecie zmienić perspektywę i wcielić się w turystę we własnym mieście. Trójmiasto oferuje wiele obleganych przez turystów punktów. Może okazać się, że wielu z tych miejsc jeszcze nie widzieliśmy lub ich poznanie odkładaliśmy na bliżej nieokreśloną przyszłość, bo przecież jako mieszkańcy „możemy wpaść tam w każdej chwili”. Lato to idealny moment na odkrywanie turystycznej strony Gdyni, Sopotu i Gdańska. W Gdyni turyści nie omijają urokliwego Skweru Kościuszki i śródmiejskiej plaży. Z Mola Południowego można podziwiać znane statki – Dar Pomorza czy Okręt Błyskawica. Tuż obok warto odwiedzić Muzeum Emigracji lub Gdyńskie Akwarium. Z plaży w Babich Dołach można zobaczyć starą torpedownię lub nawet skorzystać ze specjalnej wycieczki, by odkryć ją z bliska.

Przemieszczając się do Sopotu nie można ominąć jego centrum: słynnego deptaku na ulicy Bohaterów Monte Cassino, wzdłuż którego podziwiać można kamienice z przełomu XIX i XX wieku, ale także współczesne obiekty, jak Krzywy Domek. Serce miasta to Plac Przyjaciół Sopotu, z którego spacerem można dostać się na najdłuższe drewniane molo w Europie o długości 512 metrów. Na końcu obiektu usytuowana jest marina wypełniona w sezonie przez jachty i katamarany.

W najstarszym mieście Trójmiasta możemy natomiast podziwiać zabytkową architekturę Starego Miasta. Większość obiektów skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej oraz przy uliczkach do niej przyległych i przy deptaku nad Motławą. Warto udać się również na Plac Solidarności, gdzie stoi Pomnik Poległych Stoczniowców oraz odwiedzić Europejskie Centrum Solidarności.  Oprócz tego w Gdańsku znajdziemy wiele muzeów oraz miejsc związanych z historią współczesną, które warto poznać.

  1. Wypad na plażę z atrakcjami

Mieszkańcy Trójmiasta często rezygnują z odwiedzania miejskich plaż w sezonie. Powodów może być wiele, jednak warto maksymalnie korzystać z sąsiedztwa morza w sezonie letnim. Bo plaże to nie tylko woda i piasek. Nie trzeba ograniczać się do wylegiwania się na leżaku i kąpieli. Coraz więcej firm oferuje atrakcje, które zachęcą do częstszych nadmorskich wycieczek. Zarówno z Gdyni, Sopotu, jak i Gdańska można wybrać się na rejs statkiem. Krótsze trasy prowadzą wzdłuż nabrzeża Zatoki Gdańskiej, ale można również wybrać się aż na Hel.

Bardziej aktywni plażowicze mogą spróbować swoich sił w sportach wodnych. Windsurfing, wakeboarding lub kitesurfing to dyscypliny, które po odbyciu odpowiedniego szkolenia mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Ponadto, bardziej odważni amatorzy sportów ekstremalnych mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu do Flyboardu, dzięki któremu można unieść się na wysokość 10 m ponad taflę wody.

 

Propozycji na spędzenie wakacji w mieście jest wiele więcej. Warto sprawdzać strony serwisów miejskich  i obserwować lokalne wydarzenia.