Zwiedzanie okolicy i podziwianie piękna natury to ciekawy i relatywnie bezpieczny sposób na spędzanie wolnego czasu w dobie pandemii. Nawet kilkugodzinny wyjazd w niezbyt odległe miejsca może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie.

Redukcja stresu i uspokojenie emocji, to jedne z dobrodziejstw jakie możemy czerpać z natury. Znaleźliśmy kilka miejsc, które są ciekawymi propozycjami na taki wypoczynek.

1. Wyspa Sobieszewska

Sobieszewo jest jedną z dzielnic Gdańska, w której nie czujemy się jak w mieście, ponieważ wyspa słynie z pięknej przyrody, którą można podziwiać na każdym kroku.

To miejsce jest dobrym wyborem, jeżeli chcemy wybrać się na spacer, wycieczkę rowerową czy na plażę. Zwiedzanie wyspy na pewno będzie przyjemne dla osób, które lubią być otoczone naturą. Na jej terenie znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Mewia Łacha i Ptasi Raj. W ich obrębie znajdziemy tereny lęgowe ptactwa, gdzie przebywa wiele gatunków tych zwierząt. Dodatkowo możemy skorzystać ze ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej w Ptasim Raju, która ma długość 6 km i jej przejście trwa ok. 4 godzin. Po drodze znajdziemy tablice informacyjne, które opisują poszczególne elementy flory i fauny znajdujące się w rezerwacie.

Wspomniana ścieżka jest również dobrze przystosowana do jazdy rowerowej. Jeżeli wolimy dłuższe trasy, możemy zaplanować więcej miejsc do zobaczenia podczas naszej wycieczki. Ciekawą propozycję drogi znajdziemy tutaj: https://www.gdansk.pl/turystyka/szlak-rowerowy-im-wincentego-pola,a,15389. Trasa zawiera nie tylko piękne miejsca przyrodnicze, ale również zabytki, które można obejrzeć w okolicy, takie jak np. neorenesansowy dom z 1906 roku czy zabytkowa północna śluza z 1895 roku.

Wyspa posiada również duże, piaszczyste plaże, na których nie spotkamy wiele turystów. Dzięki temu plażowanie sprawi więcej przyjemności niż w miejscach położonych bliżej centrum.

https://www.instagram.com/p/B8vPzHOlbaS/

2. Łeba

Łeba to kolejna nadmorska miejscowość, którą warto odwiedzić nie tylko ze względu na piękne plaże, ale także inne atrakcje takie jak np. Ruchome Wydmy. Znajdują się one na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, który jest świetnym wyborem na spacer. Najpopularniejsza jest wydma Łęcka, która ma wysokość ok. 30 m. Możemy z niej zobaczyć część Morza Bałtyckiego oraz jezioro Łebsko. Po drodze jest możliwość wejścia na wieżę widokową, dlatego jeżeli lubimy ładne widoki i piękno natury to nie powinniśmy być rozczarowani.

Dodatkowo mamy szansę zwiedzić Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce, Muzeum Bursztynu, Muzeum Motyli czy sprawdzić się w jednym z największych labiryntów w Polsce.

https://www.instagram.com/p/B7CCpC9Akly/

3. Malbork

Najważniejszą budowlą w Malborku jest zamek, który należy do jednej z największych i najlepiej zachowanych fortec gotyckich w Europie. Budowla powstawała w kilku etapach od 1280 r. do połowy XV w. Została wzniesiona przez zakon krzyżacki. Zamek ma długą i ciekawą historię, a dodatkowo jest ogromny i dobrze zachowany. Na jego zwiedzanie powinniśmy przeznaczyć ok. 3,5 godz. Dodatkową atrakcją jest  możliwość wejścia na wieżę widokową i zobaczenia panoramy miasta.

Przy okazji, oprócz zamku, warto się przejść po deptaku przy ul. Kościuszki. W sezonie letnim są na nim rozstawiane Sklepy Cynamonowe, czyli strefa handlowa zrobiona na wzór małego miasteczka z okresu międzywojennego. Nie znajdziemy tu jednak wyłącznie cynamonu, choć tak sugeruje nazwa, ale możemy się zaopatrzyć w regionalne produkty, takie jak chleb czy miód.

Idąc przez Plac Kazimierza Jagiellończyka, zobaczymy pomnik króla oraz fontannę w kształcie tarczy rycerskiej i miecza. W okresie letnim o godz. 21 możemy wybrać się w to miejsce, aby obejrzeć pokaz ruszającej się w rytm muzyki wody.

https://www.instagram.com/p/B2dcyMuC_SC/

4. Kaszubski Park Krajobrazowy

W Kaszubskim Parku Krajobrazowym na pewno odnajdą się osoby ceniące wypoczynek na świeżym powietrzu. Jest to dobre miejsce na spacer, wycieczkę rowerową, spływ kajakowy czy Nordic Walking, ponieważ znajdziemy tu szlaki stworzone właśnie dla takich aktywności. W razie brzydkiej pogody park ma do zaoferowania również trasę samochodową.

Poza wieloma ciekawymi ścieżkami znajdziemy tutaj również ponad 20 punktów widokowych. Najciekawszymi z nich są m.in. widok na dolinę Łeby w Miłoszowie czy p.w. na Jezioro Sianowskie. Dodatkowo w parku znajduje się 8 zespołów przyrodniczo – krajobrazowych, czyli wyjątkowo cennych i pięknych fragmentów krajobrazu naturalnego. Jednym z takich miejsc jest Obniżenie Chmieleńskie, na którego terenie znajdują się liczne jeziora, przesmyki, półwyspy i zbocza rynien.

https://www.instagram.com/p/B9eAXN3BilP/

5. Szymbark

Na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, które ma do zaoferowania wiele atrakcji, takich jak m.in. najdłuższa deska świata, Bunkier TOW „Gryf Pomorski” czy cieszący się największą popularnością „Dom do Góry Nogami”.

Odwrócone domostwo ma symbolizować komunizm oraz tradycje i wartości, które w obecnych czasach zostały postawione na głowie. Chodzenie po pomieszczeniach, w których łóżka znajdują się na „suficie”, jest interesującym przeżyciem. Równie ciekawym doświadczeniem może okazać się zejście do rekonstrukcji bunkra, który został zrobiony na wzór schronów wykorzystywanych w czasie okupacji przez TOW „Gryf Pomorski”. Wewnątrz znajdziemy wiele elementów oryginalnego wyposażenia. Największe emocje powodują specjalne efekty artystyczne, które sprawiają wrażenie prawdziwego nalotu.

Nie są to jedyne atrakcje dostępne w tym miejscu, ponieważ możemy również zobaczyć największy fortepian świata czy własnoręcznie wypiec chleb.

https://www.instagram.com/p/B9RnnclhhWl/

Krótkie wycieczki za miasto mogą okazać się zbawienne dla naszego samopoczucia. Kontakt z naturą, aktywność fizyczna czy bliższe poznanie historii okolicznych miejscowości to dobry pomysł na wolny dzień.