Pandemia koronawirusa pokrzyżowała nam wiele planów, również tych dotyczących spędzania wolnego czasu. Uczestnictwo w życiu kulturalnym, dłuższe lub krótsze podróże czy sposoby na wspólną zabawę z rodziną – to m.in. zmieniło się w ostatnich miesiącach. Sprawdzamy, jak można ciekawie spędzić popołudnie, wieczór lub po prostu dzień wolny.

Okazuje się jednak, że czas w domu wcale nie musi być nudny. Poniżej przedstawiamy 4 pomysły na zagospodarowanie wolnego czasu w dobie pandemii:

1. Wydarzenia kulturalne i niesamowite budowle bez wychodzenia z domu

Podróże w ciekawe miejsca stały się ważnym elementem naszej rzeczywistości. Krótkie wypady i dalekie wyprawy dostarczały nam nie tylko rozrywki, ale i wiedzy. Teraz, gdy pandemia ograniczyła nasze możliwości podróżnicze, możemy skorzystać z wirtualnego zwiedzania zabytków czy skorzystania z wydarzeń kulturalnych online. Ten rodzaj wycieczek zajmuje niewiele czasu i pozwala zwiedzić nawet więcej miejsc niż jesteśmy w stanie odwiedzić w czasie standardowej podróży. Wśród wspaniałych budynków, które możemy odwiedzić zdalnie są takie znane obiekty jak: Sagrada Familia, Taj Mahal, Machu Picchu, zamek w Windsorze, Koloseum czy Akropol. Co ciekawe, dzięki zwiedzaniu online, nawet najbardziej oddalone od siebie punkty, możemy odwiedzić tego samego dnia.

Ofertę online przygotowały także muzea. Należy do nich m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski w Warszawie, Kopalnia Soli w Wieliczce czy Zamek Krzyżacki w Malborku, które zapraszają na wirtualny spacer. Podobną inicjatywą wykazują się także teatry, które prowadzą internetową rejestrację spektakli. Podobnie jak w przypadku wystaw, ogromną zaletą jest możliwość skorzystania z propozycji nawet z drugiego końca Polski czy nawet świata.

Ze względu na trwającą pandemię, w standardowej formie nie odbędzie się także wiele Jarmarków Bożonarodzeniowych. Możemy je natomiast odwiedzić bez wychodzenia z domu. Wśród nich jest również dobrze znany, lokalny, gdański Jarmark Bożonarodzeniowy, który został tym razem stworzony w scenerii wirtualnego, zimowego miasteczka. Oprócz namiastki świątecznej magii, odwiedzając jarmarkową stronę możemy także wesprzeć Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza oraz małych, lokalnych przedsiębiorców. Wystarczy za pośrednictwem strony www.bozonarodzeniowy.gda.pl zrobić świąteczne zakupy. Wirtualny jarmark zaczął się 20 listopada i potrwa do 31 grudnia.

2. Gry planszowe w gronie najbliższych

Gry planszowe są ciekawą formą spędzania czasu w gronie najbliższych. Ich uniwersalność pozwoli czerpać radość zarówno tym najmłodszym, jak i starszym członkom rodziny. Do gier, który warto poznać należą m.in.: Dixit, Monopoly, Dobble, Rummikub czy popularna ze względu na okoliczności z ostatnich miesięcy – Pandemia.

W Dixit każdy uczestnik otrzymuje pięć kart z obrazkami, a w każdej kolejce jedna osoba wybiera kartę, która wywołuje jakieś skojarzenie. Zadaniem pozostałych graczy jest dopasowanie swojej karty do danego skojarzenia.

Monopoly nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Tę nieśmiertelną klasykę wśród planszówek kochają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Różnorodność wersji pozwala urozmaicić grę. Dużym zainteresowaniem w ostatnich miesiącach cieszy się gdyńskie wydanie gry.

Chociaż w Dobble można grać na różne sposoby, to najpopularniejszą z nich jest rozdanie kart graczom i pozostawienie jednej na stole. Każdy z graczy musi znaleźć wspólny symbol swojej karty z tą leżącą na stole. Wygrywa ten, kto pozbędzie się wszystkich swoich kart.

Rummikub jest grą znaną już od kilkunastu lat, ale stale powstają jej nowsze wersje. Niezależnie od tego, którą wybierzemy, polega na pozbyciu się wszystkich kostek z liczbami znajdujących się na naszej tablicy. W tym celu wykładamy na stół sekwencje trzyliczbowe. Możemy także ingerować w wyłożone już kostki, co wielu graczy uważa za najciekawsze.

Pandemic to nic innego, jak gra nawiązująca do aktualnych realiów świata. Gracze współpracują ze sobą, planują strategię, by pozbyć się czterech chorób, zanim opanują cały świat. Wykorzystywane są mocne strony poszczególnych postaci po to, by osiągnąć cel, czyli wynaleźć szczepionki.

Oprócz standardowych planszówek możemy też zagrać w Państwa-Miasta. Ta gra, jak niewiele innych, wręcz łączy pokolenia. Znają ją nie tylko dzieci, ale także my i nasi rodzice. Jeśli jesteśmy podróżnikami, możemy np. wzbogacić grę o zabytki architektoniczne, jeśli uwielbiamy gotować, możemy umieścić na planszy pole z potrawami. Możliwości jest naprawdę wiele.

3. Wspólne gotowanie i pieczenie

Innym ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest gotowanie lub pieczenie w gronie najbliższych. Może stać się okazją do zacieśniania rodzinnych więzi czy po prostu okazją do dobrej, wspólnej zabawy. Jeśli do tej pory mieliśmy w zwyczaju smakowanie kuchni z różnych regionów, z powodzeniem możemy spróbować przenieść te smaki do naszego domu. Tak samo możemy zrobić, jeśli ze względu na pandemię musieliśmy odwołać jakąś podróż. Próbowanie nowych smaków może okazać się świetną, kulinarną podróżą.

Możemy spróbować także pieczenia. Powoli zbliżające się święta są okazją do wykrajania pierników lub innych ciastek, a ich dekorowanie najwięcej frajdy przyniesie najmłodszym domownikom.

4. Przygotowywanie własnoręcznych dekoracji do domu

Coraz większą popularnością cieszą się własnoręczne dekoracje domu. Niezależnie od tego, czy chcielibyśmy przygotować coś specjalnie na Święta Bożego Narodzenia, czy mniej tematyczne ozdoby domowe, w sieci znajdziemy mnóstwo propozycji DIY. Wazony, jesienno-zimowe stroiki, własnoręcznie przygotowane świeczki to tylko jedne z pomysłów. Jeśli jesteśmy bardziej wprawieni w przygotowywanie domowych dekoracji, możemy się nawet pokusić o przygotowanie lasu w słoiki.

Możliwości spędzenia wolnego czasu jest naprawdę wiele. Wystarczy odrobina kreatywności lub chęci wirtualnego podróżowania by nudne, chłodne popołudnie stało się bardzo produktywnym czasem.