Postanowiliśmy wybrać 10 najciekawszych wydarzeń, których nie można przegapić. Sprawdźcie sami, jakie daty warto zapamiętać!

Chociaż rok się dopiero zaczyna, to już teraz gdyński kalendarz na 2020 rok jest wypełniony wieloma atrakcjami. Niektóre z nich wpisały się na stałe do miejskiego harmonogramu, inne nie mają charakteru cyklicznego.

Poniżej 10 wydarzeń wartych zobaczenia w Gdyni:

1. Wystawa fotograficzna „Dookoła świata w Rejsie Niepodległości”

20 maja 2018 roku statek Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata w celu uczczenia 100-lecia niepodległości Polski. Po niespełna roku i odwiedzeniu 18 państw na całym świecie Dar Młodzieży wrócił do kraju. Do 8 lutego w Gdyńskim Centrum Filmowym mamy możliwość podziwiania najpiękniejszych kadrów z całej podróży. Wstęp wolny.

2. XXII Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy”

W pierwszej połowie roku w Gdyni nie zabraknie atrakcji dla podróżników, w tym również żeglarzy i alpinistów. „Kolosy” to największa impreza w tym zakresie w Europie. Wydarzenie odbywa się co roku w Gdyni, a tegoroczna edycja przewidziana jest w dniach 13-15 marca. W trakcie spotkań odbywają się liczne prezentacje najciekawszych podróży minionego roku. Dodatkowo między prelekcjami można skorzystać z wielu innych atrakcji, takich jak: wystawa zdjęć czy specjalistyczne wykłady. Całość kończy się ceremonią wręczenia nagród. Wstęp wolny.

3. Mistrzostwa Świata w półmaratonie (IAAF World Half Marathon Championships)

Pod koniec marca w Gdyni odbędzie się prawdziwe święto biegaczy. Pomiędzy 27 a 29 marca 2020 do Gdyni przyjadą najlepsi biegacze długodystansowi na świecie, a wraz z nimi tysiące amatorów. Organizatorzy przewidują, że w biegu masowym może wziąć udział nawet 20 tysięcy uczestników! Cena pakietu startowego – 200 złotych. Liczba miejsc ograniczona.

Jeżeli nie możecie się doczekać MŚ w półmaratonie, 17 marca możecie przetestować mistrzowską trasę, a także swoje umiejętności podczas biegu Gdynia Półmaraton 2020.

View this post on Instagram

#onicogdyniapolmaraton czyli przemyślenie o tym jak doszło do niespodziewanej życiówki ✔️jakby komuś się nie chciało czytać całości to już na wstępie napiszę, że polecam #półmaratongdynia i widzimy się za tydzień na #polmaratonwarszawski ✔️biegłam na totalnym chillu z założeniem, że stosunkowo mało tej zimy biegałam i a najdłuższy bieg jaki zrobiłam to 14km tydzień temu 🏃🏽‍♀️ ✔️zupełnie nie pamiętałam jaka była moja dotychczasowa #życiówka więc nie cisnęłam żeby ją pobić 🏃🏽‍♀️ ✔️chłodek 😜 przed startem myślałam, że zamarznę ale po 2-3 km było fajnie i przyjemnie ✔️trasa była wyjątkowo płaska, widziałam na czyimś profilu, że narzekał na podbiegi (!) zapraszam do mnie na dzielnie gdzie standardowy podbieg to 10% 🗻🏔⛰ ✔️dzięki niskiej temp nie traciłam czasu na picie, raz wzięłam łyka od biegacza obok i raz złapałam izo ✔️doping na trasie był cudny 😉 dzięki dzieciaczki 👍🏻 no i doping Pani Doroty 1097 która na ostatnich km ostro motywowała mnie do dzikiego pędu 🐎🐎🐎 #kpp #koronapolmaratonowpolskich #brawoja #pb #polmaraton #polmaratongdynia #personalbest #runner #run #biegaczka #bieganie #halfmarathon #marathoner @gdyniasport #onicogdyniapolmaraton #justdoit #niemasorry #zabiegane #zabiegane21km #zabiegane21 #21kmrun #asics #garmin #gdynia #asicsnoosa #onico #pzupolmaratonwarszawski

A post shared by Milena Luczko (@milena.biega) on

4. Wyścig kolarski dla amatorów – Gran Fondo Gdynia

Sportowe wydarzenia w Gdyni nie ograniczają się wyłącznie do biegania. Amatorzy kolarstwa mogą wziąć udział w Gran Fondo Gdynia, czyli jednym z większych wyścigów kolarskich, który odbywa się malowniczą trasą po Kaszubach. Zawody odbywają się 24 maja. Start imprezy na Skwerze Kościuszki. Uczestnicy mają do wyboru dwa dystanse:

– Gran Fondo – 134 km

– Medio Fondo – 80 km.

Dla dzieci zostanie przygotowana specjalna trasa – Gran Fondo Kids. Opłata startowa od 150 do 500 zł.

5. Opener Festival

Opener Festival to coroczne święto muzyki i jednocześnie jeden z największych festiwali w Polsce, w którym co roku bierze udział tysiące osób. Wydarzenie odbędzie się od 1 do 4 lipca. Na kilku scenach pojawiają się najbardziej znani muzyczni artyści. W tym roku na pewno będzie można zobaczyć m.in. takie gwiazdy jak Taylor Swift, Kendrick Lamar, A$AP Rocky i Twenty One Pilots. Ceny biletów normalnych wahają się od 299 do 759 zł, a ulgowych od 149 do 379 zł. https://opener.pl/program-2020/

6. Gdynia Design Days

Gdynia Design Days to święto wszystkich miłośników dobrego wzornictwa. Coroczny festiwal trwa ponad tydzień. Podczas licznych spotkań, warsztatów czy wystaw prezentowane są najnowsze trendy i godne zauważenia praktyki z zakresu projektowania. Część atrakcji jest bezpłatna, na wybrane obowiązują zapisy. Impreza potrwa od 4 do 12 lipca.

Więcej informacji o wydarzeniu: www.gdyniadesigndays.eu

7. Globaltica 2020

Globaltica 2020 to kolejna edycja festiwalu kultur świata, która odbędzie się pomiędzy 22 a 26 lipca w Parku Kolibki. Głównym celem wydarzenia jest zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami i przybliżanie  wielokulturowości. Wydarzenie uwzględnia głównie twórczość muzyczną, jednak możemy zobaczyć również działalność z takich dziedzin jak: sztuki plastyczne, literatura, fotografia i film.

Wstęp wolny poza koncertami odbywającymi się na scenie głównej w dniach 24-25 lipca. Koszt biletu to 60 zł. Dzieci do 12 roku życia mogą wziąć udział bezpłatnie.

8. Enea IRONMAN 70.3 Gdynia

O tym, że sportowych emocji w Gdyni nie brakuje, przekonaliśmy się już wielokrotnie. Jednym z wydarzeń, które na stałe wpisało się w miejski kalendarz, jest Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, czyli najważniejsza impreza triathlonowa w całym kraju. Zawodnicy mają do pokonania dystans 90 km jazdy na rowerze, 21,1 km biegu oraz do przepłynięcia 1,9 km.  Dla początkujących przewidziano dzień wcześniej  Sprint Triathlon Gdynia, gdzie trzeba pokonać dystans sprinterski – 0,75 km pływania, 20 km jazdy na rowerze i 5 km biegu. Wydarzenia odbędą się w dniach 31 lipca – 2 sierpnia. Opłata za udział w Enea IRONMAN 70.3 wynosi 250 Euro, a za start w Sprint Triathlon Gdynia 300 zł.

Tak wyglądało gdyńskie święto triathlonu w jednej z poprzednich edycji:

9. 45. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych jest jedną z najstarszych imprez filmowych w całej Europie. Jego pierwsza edycja miała miejsce  w 1974 roku. To jedno z głównych wydarzeń polskiego kina odbędzie się w tym roku pomiędzy 14 a 19 września i tradycyjnie będzie promować rodzime filmy na szeroką dużą skalę. Dużą zaletą tego wydarzenia jest fakt, że jego uczestnicy często jako pierwsi mają możliwość obejrzenia polskich produkcji filmowych. Aktualnie w programie festiwalu uwzględnione są dwie konkurencje – Konkurs Główny i Konkurs Filmów Krótkometrażowych.

Ceny biletów na tegoroczną edycję festiwalu nie są jeszcze znane, dlatego warto śledzić stronę festiwalu: http://www.festiwalgdynia.pl/widz/bilety/

10. Bieg Niepodległości

Miłośników krótszych dystansów biegowych na pewno ucieszy bieg Niepodległości, który w tym roku odbędzie się 8 listopada. Uczestnicy będą mieli do wyboru trzy aktywności:

– marsz nordic walking o dystansie 5 km to ciekawy pomysł dla wszystkich, którzy lubią chodzić z kijkami lub dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z bieganiem,

– bieg Niepodległości o dystansie 5 km, czyli krótka trasa dla początkujących lub fanów szybkich, ale niekoniecznie długich dystansów,

– bieg Niepodległości o dystansie 10 km  to główny bieg, w którym nagrodą jest  Grand Prix Gdyni.

Dodatkową atrakcją podczas wydarzenia będzie utworzenie największej biało-czerwonej flagi w północnej Polsce. Start jak zwykle na Skwerze Kościuszki. Zapisy na bieg rozpoczną się 6 lipca.

Gdyński kalendarz na rok 2020 rok jest wypełniony wieloma ciekawymi wydarzeniami. Spośród różnorodnych atrakcji na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.